• BITCOIN/TL
  460511,115
  % -4,75
 • ETHEREUM/TL
  28043
  % -8,00
 • RIPPLE/TL
  6.18
  % -4,39
 • BITCOIN CASH/TL
  2826.74,180
  % -6,80
 • LITECOIN/TL
  996.84
  % -6,06
 • COSMOS HUB/TL
  150.7
  % -5,59
 • CARDANO/TL
  7.34
  % -8,26
 • TETHER/TL
  16.24
  % -0,72

Yoksa!!!Rıpple Bir Menkul Kıymet Mi ?

Yoksa!!!Rıpple Bir Menkul Kıymet Mi ?
CFTC Komiseri Açıkladı: Sevdiğiniz Altcoin Bir Menkul Kıymet Mi?

En sevdiğiniz altcoin bir menkul kıymet mi yoksa emtia mı? CFTC Komiseri, düzenleyicinin neye baktığını ortaya koyuyor. Ripple menkul kıymet ihlalleri için dikkatleri üzerine çekmişken, kripto para yatırımcıları en sevdikleri kriptoların menkul kıymetler mi yoksa emtialar mı olduğu konusunda endişeli. CFTC Komiseri Dawn Stump, geçtiğimiz günlerde bir kripto paranın bir emtia olup olmadığını ve CFTC’nin yargı yetkisine sahip olup olmadığını değerlendirirken dikkate alınması gereken 10 noktayı ortaya koydu

Altcoin ne zaman emtia olur?

En sevdiğiniz altcoin bir menkul kıymet mi yoksa bir emtia mı? Diğer soru ise, emtia düzenleyicisi yakında bunu inceleyecek mi? Ripple, XRP‘nin bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda ABD’deki menkul kıymetler düzenleyicisi ile müzakereye devam ederken bu, yatırımcılar için de önemli bir soru haline geldi. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndaki (CFTC) bir komisyon üyesi, favori tokeninizin bir emtia olup olmadığına ve düzenleyicinin inceleyip incelemeyeceğine karar vermeden önce dikkate alınması gereken on şeye dikkat çekti.

CFTC’nin beş komisyon üyesinden biri olan Dawn Stump, bir menkul kıymete mi, emtiaya mı, hatta muhtemelen her ikisine de sahip olup olmadığından emin olmayan herhangi bir yatırımcı için on ipucuna baktı. Komiser’in işaret ettiği gibi, CFTC’nin yönetim tüzüğü kapsamında bir emtia tanımı son derece geniş.  Dawn Stump şöyle diyor:

Kripto ürünlerinin ve diğer dijital varlıkların popülaritesindeki son artış, bu yeni finansal varlık sınıfının Amerika Birleşik Devletleri‘nde nasıl düzenlendiği sorusunu gündeme getirdi. Bu, doğrudan cevabı olmayan karmaşık, çok yönlü bir soru. Dolayısıyla, belirli bir dijital varlığın bir “meta” olduğunu söylemek şaşırtıcı değil. Çünkü emtia tanımı çok geniş.

Kriptonuz bir emtia mı? CFTC yöneticisi açıklıyor

Vadeli İşlemler Endüstrisi Derneği’nde eski bir direktör olan Stump, halka CFTC’nin nakit emtialar üzerinde düzenleyici yetkisi olmadığını hatırlattı. Stump: “Daha ziyade, CFTC emtialar ve takaslar gibi diğer türev ürünler üzerindeki vadeli işlem sözleşmelerini düzenler” diyor. Canlı hayvan piyasasına bir örnek, sığırların meta olduğu ve CFTC’nin sığır vadeli işlem piyasasını düzenleyeceğidir. Ancak, video müzayedeleri ve satış ahırları gibi nakit sığır pazarlarını düzenlememektedir.

Sonuç olarak, favori kripto para biriminiz bir emtia olsa bile, CFTC tarafından düzenlenmez. Ancak komisyon, bu kripto para birimindeki türevleri düzenleyecektir. Bu rol, menkul kıymet olduğu belirlenen tokenlere bile uzanır. CFTC, menkul kıymet olarak kabul edilen tokenler üzerindeki türevleri düzenlemeye devam edecektir. Bu nedenle, düzenleyici, kripto para birimlerinde türevler sunan bir platform olan BitMEX üzerinde yargı yetkisine sahip olacak, ancak Robinhood Crypto gibi tamamen satın alma ve satma hizmetleri sunan bir platform üzerinde değil.

Geçmişte gördüğümüz gibi, CFTC’nin düzenlediği ürünler üzerinde yaptırım yetkisi vardır. Bunu BitMEX’e karşı yaptığı eylemle kripto para piyasasında zaten kanıtladı. Bu ayın başlarında, düzenleyici, borsanın ABD’li müşterilere yasadışı türev ürün satışı için BitMEX ile bir anlaşmaya vardığını açıkladı. BitMEX, sektördeki en büyük cezalardan biri olan 100 milyon dolarlık cezayı kabul etti. Komiser ayrıca, düzenleyicinin, CFTC bunları düzenlemese bile, nakit kripto paraları içeren manipülasyon ve dolandırıcılığı caydırmak için daha geniş uygulama yetkisini kullanma yetkisine sahip olduğuna da eleştirel bir şekilde dikkat çekti.

krıptokoin