• BITCOIN/TL
  659538,423
  % -12,86
 • ETHEREUM/TL
  55089
  % -7,70
 • RIPPLE/TL
  10.9
  % -16,05
 • BITCOIN CASH/TL
  6345.37,351
  % -15,77
 • LITECOIN/TL
  2153.04
  % -19,06
 • COSMOS/TL
  365
  % -18,55
 • CARDANO/TL
  19.24
  % -12,61
 • TETHER/TL
  13.73
  % -0,09

Vitalik Buterin’den Etherium

Vitalik Buterin’den Etherium

Ethereum takipçilerinin merakla beklediği Ethereum 1.0 ve 2.0’ın birleşmesi, kurucu ortak Vitalik Buterin açıklamalarıyla netleşmeye başlıyor. Hangzhou Future Sci-tech City’de 8BTC’nin ev sahipliği yaptığı Dünya Blockchain Konferansı’nda Buterin, London hard fork’u ve PoW’dan PoS’a geçiş hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar şu şekilde…

Buterin Ethereum (ETH)’u bekleyen yükseltmeleri açıklıyor

, Ethereum’un PoW’dan PoS’a geçişi, gelecek yükseltmelere beraber gas ücretlerini ve enerji tüketimini daha uygun seviyelere düşürecektir. Vitalik Buterin, hard fork’ları ve geçiş sürecini şu şekilde aktarıyor:

çok yakında, Altair Hard Fork’u Proof of Stake’le beraber göreceğiz. London Hard Fork, mevcut Proof of Work mekanizmasının altındadır. Bir noktada, belki bundan yaklaşık yarım yıl sonra, belki daha fazla, birleşmeyi elde edeceğiz, yani PoW’den ayrılıp tamamen PoS’a geçtiğimizde.

Ek olarak, Ethereum CEO’su, çok beklenen birleşmenin ardından, yeni fork’ta bir temizlik yapılacağını bildiriyor. Bu “temizlik”, birleştirmeyi uygulayan hard fork tarafından yapılmamış bazı gerekli hususları gidermektir. Örneğin, birleşmeyle birlikte para çekme işlemleri daha kolay hale gelmemektedir. Buterin ayrıca, şu anda Proof of Stake sisteminde stake yapanların mevduatlarını veya ödüllerini çekemediğini ve temizleme sonrasına kadar para çekme işlemlerinin geri alınamayacağını belirtiyor.

Ethereum’un PoS’e geçiş süreci

Bu açıklamalardan sonra Buterin, “sharding”in (verilerin parçalanması ve bölünmesi) ikinci gelişme olacağını söylüyor. Parçalanmış veriler, Ethereum Blockchain’in dışında 20-50 kat daha fazla alan verebilir, bu da daha yüksek ölçeklenebilirlik anlamına gelmektedir. Sonunda, bu özellik gelecekteki Ethereum Blockchain’inde saniyede 100.000 işlemi destekleyecektir.

Vitalik ayrıca, sharding’in başlangıçta temel bir güvenlik düzeyine sahip olacağını belirtti. Ancak, sharding yükseltmeleri arttıkça güvenlik özellikleri de artacaktır. Bununla node’ler, büyük verilere maruz kalmadan parçalardaki verilerin yayınlandığını doğrulayabilir. Daha önemli olarak, veri kullanılabilirliğinin örneklenmesi, uygulamaların arttırılmış ölçekleme ve büyük veri yükleriyle boğulmamasını sağlar. Ancak talihsiz bir olay, veri erişimi olmayan blokların kabul edilmesi durumunda meydana gelebilir. Buterin, bu açıklamaların ardından konuşmasını şu sözle tamamlıyor:

Bence önümüzdeki 2 veya 3 yıl içinde Ethereum kullanmanın çok daha uygun maliyetli hale geldiğini göreceğiz. Ve daha birçok türde uygulamanın Ethereum kullanmasının daha mümkün hale geldiğini de göreceğiz. Böylece, Ethereum ekosistemi çok daha ilginç ve eğlenceli hale gelecek.

PoS’a geçiş neden sekteye uğradı?

Son olarak, PoS’a geçiş, Buterin’inde söylediği üzere teknik değil kişisel hatalardan kaynaklanan birçok gecikme yaşadı. Aynı zamanda, node’ların bir ayda 20.000 artarak 200.000’den fazla olması, etrafta dolaşan söylentileri çoğaltıyor. Diğer yandan, ETH stake eden kullanıcılar 14 milyar dolara ve 6.6 milyon ETH’ye ulaştı. Bu miktar, toplam dolaşımdaki ETH arzının yüzde 5’ini oluşturuyor ve ETH yıllık getiri yüzdesi 6.1 seviyesinde bulunuyor

Kaynak:kriptokoin