• BITCOIN/TL
  689338,544
  % 0,09
 • ETHEREUM/TL
  60580
  % 2,10
 • RIPPLE/TL
  11.84
  % 3,94
 • BITCOIN CASH/TL
  6396.83,122
  % -1,87
 • LITECOIN/TL
  2229.22
  % 0,04
 • COSMOS/TL
  341.4
  % 3,92
 • CARDANO/TL
  19.05
  % 0,94
 • TETHER/TL
  13.84
  % 1,69

MicroStrategy Daha Fazla Bitcoin Alacak

MicroStrategy Daha Fazla Bitcoin Alacak

En fazla Bitcoin tutan şirket olarak bilinen MicroStrategy daha fazla Bitcoin alacağını açıkladı. Fiyata etkisi nasıl olur? İşte ayrıntılar!

Şirket dünyada en fazla Bitcoin tutan şirket olarak biliniyor. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor Bitcoin’e inandığını ve gelecekte hayatımızda daha fazla yer edineceğini dile getiriyor. Buna ek olarak yaptığı açıklamada “Dijital varlık stratejimizin sonuçlarından memnun kaldık. Topladığımız son sermaye ile dijital birikimimizi genişlettik ve artık 105 bin BTC’yi elimizde tutuyoruz. İleride dijital varlık stratejimize daha fazla sermaye ayırmayı planlıyoruz.” ifadelerin yer verdi. Bitcoinler 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle yaklaşık 2,051 milyar değere sahip.

MicroStrategy satın aldığı Bitcoinler sayesinde ne kadar para kazandı tam olarak bilinmiyor. Ancak şirketin elindeki BTC’lerden yaklaşık 1 milyar dolar kazandığı tahmin ediliyor. Q2 raporuna göre Elon Musk’ın şirketi Tesla, BTC yatırımından 23 milyon dolar zarar etmişti. Şirketler muhasebe kurallarına göre yatırım yaptıkları varlığın zarar etmesi durumunda değer kaybı zarar bildirimi yapmak zorunda kalıyorlar. Bu sebeple Tesla’nın 23 milyon dolar zarar ettiğini görebiliyoruz. MikroStrategy bu durumda kâr elde ederek Bitcoin yatırımlarını çoğaltmak istediğini de ekledi. Şirketin gelirlerinden gelecekte de Bitcoin’e yatırım yapacaklarını ekledi. Bunun sebebinin hem şirketin BTC sayesinde gelir elde etmesi hem de MicroStrategy CEO’sunun Bitcoin’in geleceğine inanması olduğu düşünülüyor.

Bu gelişmenin elbet de olumlu bir gelişme olduğu söylenebilir. Bununla birlikte kripto paraların haberlerden fazlası ile etkilendiğini de biliyoruz. Ancak MicroStrategy bu alımları uzun süredir devam ettiriyor. Buna rağmen kısa vadede fiyat hareketini ciddi anlamda etkilediği söylenemez. Yine de uzun vade içerisinde bu tarz alımların diğer kurumsal yatırımcıları piyasaya sokmakta etkili olması muhtemeldir. Bu sebeple MicroStaretgy hamleleri büyüdükçe kripto para piyasasına kurumsalların girme ihtimali de artıyor demek yanlış olmaz. Ayrıca kâr elde etmesi de bir nevi kripto paraların reklamı diyebiliriz.

Kaynak: coinotag.com