• BITCOIN/TL
  665386,475
  % -12,55
 • ETHEREUM/TL
  55538
  % -8,25
 • RIPPLE/TL
  10.93
  % -15,94
 • BITCOIN CASH/TL
  6423.27,608
  % -15,00
 • LITECOIN/TL
  2181.87
  % -18,77
 • COSMOS/TL
  371.62
  % -16,93
 • CARDANO/TL
  19.41
  % -11,97
 • TETHER/TL
  13.74
  % -0,04

DeFi kurumsal yatırımcıları dikkatini çekiyor, büyük yatırımlar yolda

DeFi kurumsal yatırımcıları dikkatini çekiyor, büyük yatırımlar yolda

Kripto para piyasasında kurumsal yatırımların miktarı arttıkça DeFi piyasası kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı.

Blok zinciri veri şirketi Chainalysis’e göre, kurumsal yatırımcılar 2021 yılını ikinci çeyreğinde merkeziyetsiz finansın (DeFi) benimsenmesinde önemli bir rol oynadı.

Chainalysis, yakında yayınlanacak olan “Küresel DeFi Benimseme Endeksi” raporunda şunları aktardı:

“Büyük kurumsal işlemler, yani dolar cinsinden 10 milyor doların üzerindekiler, tüm kripto para birimi işlemlerinde %50’nin altındayken 2021’in ikinci çeyreğinde DeFi işlemlerinin %60’ından fazlasını oluşturuyor.”

Gerçekten de DeFi, bankalar ve finans kurumlarının kripto piyasası segmentine fon ayırmaya başlamasıyla büyük aktörler için çekici hale geldi.

Eğilim, büyük olasılıkla genişleyen DeFi sahnesinden yararlanmak isteyen büyük sermayeli yatırımcılarla Bitcoin ile ilgili yatırım ürünleri sunarak ilginin çeşitlenmesini ifade ediyor.Chainalysis tarafından hazırlanan önizleme raporu, DeFi ve daha geniş kripto piyasası için benimseme ölçümlerinde genişleyen bir ikiliği de gözler önüne serdi. Gelişmekte olan piyasalar, Bitcoin (BTC) gibi eski kripto varlıklarını daha fazla benimsemeye devam ederken, DeFi faaliyetlerinin büyük ekonomilerdeki kurumsal oyuncular tarafından yönlendirildiği bildiriliyor.

DEFİ ALANI DÜZENLEYİCİLERİNİNDE ODAĞINDA

DeFi, SEC

Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son zamanlarda ekosistemdeki en büyük merkeziyetsiz borsa olan Uniswap hakkında bir soruşturma başlatmasıyla odağına DeFi’yi de aldığını gösteriyor. Bu durum ise DeFi’nin parlayan yıldızına işaret ediyor.

DeFi pazarını hedefleyen daha katı izleme protokolleri, büyük ekonomilerdeki düzenleyiciler için önemli bir konumdadır. Ağustos ayında, SEC başkanı Gary Gensler, DeFi’yi komisyon için kripto ile ilgili yedi politika meselesinden biri olarak tanımladı.

Gensler ayrıca, daha önce DeFi protokollerinin merkeziyetsiz doğasına karşı çıkarak birçok platformun “son derece merkezileştirilmiş” olduğunu ve yetkili makamlardan lisans almaları gerekeceğini vurguladı.

DeFi piyasasının Temmuz ayından bu yana yükselişi, piyasanın kilitlenen nominal toplam değerinin 100 milyar doların altına düşmesiyle noktalandı.

krıptokoin