• BITCOIN/TL
  465826,238
  % -2,77
 • ETHEREUM/TL
  31781
  % -0,91
 • RIPPLE/TL
  6.56
  % -1,72
 • BITCOIN CASH/TL
  3095.71,590
  % -1,02
 • LITECOIN/TL
  1121.53
  % -1,10
 • COSMOS HUB/TL
  183.04
  % 2,05
 • CARDANO/TL
  8.37
  % -1,90
 • TETHER/TL
  15.92
  % -0,13

Btc’in Yörüngesini Doğru Çizen Model, Şimdi Ne Gösteriyor?

Btc’in Yörüngesini Doğru Çizen Model, Şimdi Ne Gösteriyor?

Bitcoin, yazı yazılırken görünüşe göre toparlanma yolundaydı. Her zaman olduğu gibi, sürekli bir hareket dönemi her zaman şu soruyu doğurur: BTC 100.000 dolara dokunabilir mi? 

Bu çok önemli bir soru, özellikle bazılarına göre kripto para biriminin zaten 100 bin dolarda veya buna yakın olması gerekiyor. BTC’nin 4 yıllık döngüsüne bir bakış, Bitcoin (BTC)’nin ne zaman 100.000 dolara ulaşacağını anlamamıza yardımcı olabilir.

Bitcoin modelinde büyük bir sapma

Bitcoin, PlanB’nin Stok-Akış (S2F) modeli tarafından belirlenen yolu takip etmiş olsaydı, durum böyle olmalıydı. Bu model, ‘kıtlık değeri’ mantığına dayanmaktadır. S2F sapma grafiğine bakarsanız, BTC’yi 40.515 dolardan işlem görmeye iten ralliye rağmen, metriğin BTC’yi 10 yıl boyunca en ucuz fiyata yerleştirdiğini görebilirsiniz. Lider kripto paranın fiyatı zaman içinde sürekli olarak yükselirken, gösterge kripto para birimini düşük değerlendiriyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, “ne zaman” kısmına odaklanarak, BTC’nin yukarıda belirtilen seviyeye ulaşması için hala biraz zamanı var. S2F oranı, Bitcoin’in tahmin edilen fiyat noktasından mevcut sapmanın Kasım 2018’deki sapmaya benzer olduğunu gösteriyor. O zamanlar fiyat 5 bin ila 6 bin dolar arasındaydı ve tahmin edilen fiyat 9 bin dolara yakındı. Fiyat hareketinin kendini düzeltmesi 6 ay sürdü ve Bitcoin (BTC), Haziran 2019’a kadar tekrar yola çıktı

Dolayısıyla, bu tarihsel hareket dikkate alınırsa, Bitcoin 100 bin dolara ulaşmadan önce birkaç ay daha beklenmelidir. Bir ralli ileriye doğru hareket halinde olabileceğinden, BTC yakında bu fiyat noktasına ulaşabilir. Ek olarak, Bitcoin’in 4 yıllık döngü düzeltmesi sonunda 29 bin dolarlık direnç desteğe dönüştüğünde gerçekleşti. Şimdi, bir piyasa yapısının geleneksel modelini takip ediyor gibi görünüyor. Bu nedenle, hemen olmasa da önünüzdeki tek yol yukarıdır.

100 bin dolarlık trend nasıl belirlenir?

Fiyatın nereye gittiğine dair ilk göstergeler olacağı için burada birkaç metriğe dikkat edilmesi gerekiyor. Her şeyden önce, ayarlanmış SOPR’nin (aSOPR) hareketini 1’in üzerinde tutması gerekiyor. Bu, istikrarlı bir yükseliş trendi için gereklidir. Bunun altına düşerse, kayıplar piyasaya girebilir.

 GBTC primi de artık gelişiyor, bu da kurumsal ilginin de arttığını gösteriyor. Aslında, Mayıs ayından bu yana %9 artarak, yazının yazıldığı sırada %-8’e yükseldi. Son olarak, Bitcoin’i herhangi bir büyük ayı hareketinden korumak için sosyal hacimler ve  yatırımcı duyarlılığı pozitif kalmalıdır. 

Ancak, tüm umutlarınızı sadece S2F modeline bağlamayın, çünkü bu bir nimet metriği olmadığı gibi tahminleri de mutlak değildir. Aslında, doğruluğu hakkında konuşurken, CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’nun söylemek zorunda olduğu şey buydu:

S2F modelinin talep tarafı açısından kusurlu olduğunu düşünüyorum. Bu model kıtlık üzerine kuruludur ve kıtlık arz tarafı ile ilgilidir. Bu nedenle mevcut BTC fiyatı, S2F modelinin öngördüğü fiyattan büyük ölçüde sapıyor. PlanB, talep yönlü faktörleri görmek için bazı değişkenler eklerse, modelin daha doğru olabileceğini düşünüyorum.