• BITCOIN/TL
  658838,717
  % -12,70
 • ETHEREUM/TL
  54904
  % -7,98
 • RIPPLE/TL
  10.83
  % -16,38
 • BITCOIN CASH/TL
  6328.7,690
  % -15,74
 • LITECOIN/TL
  2139.35
  % -19,34
 • COSMOS/TL
  361.39
  % -19,51
 • CARDANO/TL
  19.12
  % -12,75
 • TETHER/TL
  13.7
  % 0,34

Binance Türkiye’ye Haciz Kararı: Borsa Hesaplarında Para Yok İddiası!

Binance Türkiye’ye Haciz Kararı: Borsa Hesaplarında Para Yok İddiası!
Binance Türkiye'ye Haciz Şoku: Borsa Hesapları Boş İddiası!

Binance Türkiye hesabına transfer ettiği 240 bin doların (yaklaşık 2 milyon lira) dakikalar içinde çalındığını iddia eden Beşir Baran, borsaya yönelik ihtiyati haciz talebinde bulundu. Karar sonrası Binance Türkiye’nin merkezinde haciz işlemi yapılmasının ardından şirketten açıklama geldi.

240 bin dolar, 4 dakikada buhar oldu: İhtiyati haciz başvurusunda bulunuldu

Beşir Baran, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in Türkiye kolu Binance Türkiye’deki hesabına giriş yaparken telefonuna gelen iki ayrı kodun kendisine gelmediğini, bu platformdaki hesabına aktardığı 240 bin doların 4 dakikada buharlaştığını öne sürerek şirket hakkında savcılığa başvuruda bulundu.

Türk Yatırımcının Binance'deki Parası Buharlaştı! Suç Duyurusu Yaptı

Hürriyet’in haberine göre Baran, savcılık başvurusunun yanı sıra, şirkete yeni bir dava açtı. Baran, avukatları ile Mersin Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulundu ve “şirketin, kendi hesabındaki parasının güvenliğini sağlayamadığını, zarara uğratıldığını” söyleyerek ihtiyati haciz talebinde bulundu. Mahkeme, yüzde 15’lik bir teminat koşulu ile karar verdi.

Binance Türkiye’nin merkezinde haciz işlemi yapıldı

Baran’ın 36 bin doları teminat olarak yatırmasıyla karar, işleme geçti. Mersin 4. İcra Müdürlüğü, haciz için şirketin merkezinin yer aldığı İstanbul’a yazdı ve Binance’in Türkiye ayağının bağlı olduğu BN Teknoloji AŞ için 40 bankaya haciz müzekkeresi yazdı.

Haciz tutanağı

Bankalara yazılan haciz müzekkeresinin ardından 14 bankadan “Bizde parası yok” yanıtı geldiği belirtildi. Şirkete ait gayrimenkul ve araç sorgusunun sonucunda, hiçbir kayıt bulunamadı. İstanbul’daki icra ekipleri, haciz için şirketin kayıtlı adresine gitti ve bazı eşyalara haciz ile el konuldu.

Şirketten açıklama geldi: İddialar yalanlandı

Yazılı bir açıklama paylaşan Binance Türkiye, Beşir Baran’ın buharlaştığını söylediği 240 bin doların, kendi rızasıyla transfer edilmiş olduğunu, bu nedenle şirketten herhangi bir alacağı olmadığını belirterek iddiaları yalanladı. İşlemlerin prosedürlere uygun olarak gerçekleştirildiğinin ve müşterinin sorumluluğunda olan araçlar ile yapıldığının ortaya çıktığı da belirtiliyor.

Ayrıca, Binance TR’nin açıklamasına göre, şirketin banka hesaplarının boş olduğuna dair iddialar da tamamen gerçek dışı. Şirket, beraber çalıştıkları bütün banka hesaplarının aktif olup, içerisinde yeterli bakiyenin bulunduğunu ifade etti. Haciz kararından ise dün haberdar olunduğu bilgisine yer verilen açıklamada şirket, “bu haksız tedbir kararının kaldırılacağına inanmaktayız,” diyor. Ayrıca bu kararın geçici bir tedbir niteliğinde olduğu ve mahkemenin şirketten herhangi bir belge veya bilgi istemediği bildiriliyor.

krıptokoin