• BITCOIN/TL
  461250,635
  % -4,66
 • ETHEREUM/TL
  28085
  % -8,24
 • RIPPLE/TL
  6.2
  % -4,18
 • BITCOIN CASH/TL
  2830.81,625
  % -6,75
 • LITECOIN/TL
  998.54
  % -5,97
 • COSMOS HUB/TL
  151.72
  % -5,37
 • CARDANO/TL
  7.35
  % -8,22
 • TETHER/TL
  16.25
  % -0,63

Ben Armstrong’un Yüzde 1200 Artmasını Beklediği Kripto Para!!!

Ben Armstrong’un Yüzde 1200 Artmasını Beklediği Kripto Para!!!

Fayda üretimi konusunda iddialı bir konuya odaklanan proje ünlü analiste göre %1200 yapacak.

Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği analist Ben Armstrong, kısa süre önce ciddi fiyatlama yapmasını beklediği bir altcoini duyurdu. Fayda üretimi anlamında başarılı olan projenin gelecekte çok daha popüler olacağını düşünen analist fiyatın en az %1200 artmasını bekliyor. Peki bu proje ne işe yarıyor bu hedefi yakalayabilecek mi?

Karbon Kredisi Nedir?

Projenin odak noktası budur. Öncelikle bu konuyu netleştirelim, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ile imzalanan Kyoto protokolü sayesinde hayatımıza “karbon kredisi” kavramı girdi. Sözleşme 1997 yılının Aralık ayında Kyoto’da imzalanmış ve 2005 yılında yürürlüğe girmişti. Hatta Türkiye’de 2009 yılında protokole taraf oldu.

Atmosferdeki sera gazı salınımını iklim değişikliğini daha fazla tetiklemeyecek şekilde dengelemeyi hedefleyen bu protokol taraflara birçok sorumluluk yüklüyor. Örneğin Kanada, milyonlarca dolar ceza ödeme riskine karşı 2005 yılında bu protokolden çekildi.

Rusya’nın katılımıyla 16 yıl önce resmen yürürlüğe sokulan bu protokol 40 gelişmiş ülkeye sera gazı salınımları için belli kotalar veriyor. Protokole katılan Türkiye gibi “gönüllü” ülkeler diğer taraflarla karbon kredisi ticaretine girebiliyor. Karbon salınımın denkleştirmek isteyen gelişmiş ülkeler karbon kredisi alarak kendi zararlarını denkleştirmiş oluyor. Karbon piyasasının toplam büyüklüğü bugünlerde milyarlarca doları aşmış durumdadır. Türkiye’de son yıllarda artan güneş enerji panellerinin temeli burada atılmıştır diyebiliriz. Güneş enerjisiyle gelişmiş ülkelere kota satışı yapılıyor. Elbette konunun detayları çok fazla alt başlık barındırıyor fakat genel hatlarıyla durumun özeti budur.

Şu anda, CERAvrupa İklim BorsasıNASDAQ OMX Commodities EuropePowernextCommodity Exchange Bratislava ve Avrupa Enerji Borsası üzerinden bunun ticareti yapılabiliyor.

Energy Web Token (EWT)

Konunun dünyamızı ilgilendiren kısmından hızlıca ayrılıp kripto para yatırımcılarını alakadar eden bölümüne dönüyoruz. Energy Web yaklaşık 5 yıl önce Rocky Mountain Institute tarafından oluşturulan bir blockchain projesidir. Karbon borsalarının blockchain projelerine yatırım yapmasına istinaden temelleri atılmıştır.

Karbon emisyonu ticareti ve enerji sektörü için uygulamalar geliştirmeyi hedefleyen Energy Web Token (EWT) blockchain geliştiricisi Grid Singularity tarafından üretildi. WEB3 Vakfı ve birçok bilim insanıyla güçlü bağları olduğunu söyleyen Energy Web Token (EWT) enerjinin ağı olmak istiyor.

Geçtiğimiz yıl mart ayında piyasalara giren EWT kısa süre önce 12 dolara kadar çıktı. Armstrong ise fiyatın kısa vadede 30 doları aşacağını ve %1200 yaparak 150 doları göreceğini düşünüyor. Ünlü analist projeyle ilgili görüşlerini açıkladığında EWT yaklaşık 340 milyon dolar piyasa değerine ve 12 dolar fiyata sahipti. Ancak şu an 400 milyon dolar aşıldı ve fiyatı 13,5 dolarda bulunuyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

coin-turk