• BITCOIN/TL
  672513,680
  % -0,38
 • ETHEREUM/TL
  50290
  % -1,42
 • RIPPLE/TL
  11.64
  % -1,88
 • BITCOIN CASH/TL
  6932.25,396
  % -0,99
 • LITECOIN/TL
  2384.14
  % -3,33
 • COSMOS/TL
  329.81
  % -3,23
 • CARDANO/TL
  19.07
  % -2,30
 • TETHER/TL
  12.38
  % -0,28

ABD’de Yeni Tasarı: Yeni Yasa Kripto Para Birimlerini Nasıl Etkileyecek?

ABD’de Yeni Tasarı: Yeni Yasa Kripto Para Birimlerini Nasıl Etkileyecek?

İki partili altyapı tasarısının bu hafta başlarında en son sürümünün yayınlanmasından sonra, belge hem kripto uzmanlarından hem de bazı ABD senatörlerinden çok fazla tepki aldı. Senato’da altyapı tasarısında önerilen mevzuat geçerse, kripto para ekosistemi büyük değişikliklere uğrayabilir. Hatta bazı uzmanlara göre, piyasa ciddi zarar görebilir.

Senato altyapı yasası değişikliği: Kripto para birimleri için ne anlama geliyor?

Blockchain ve kripto para birimiyle ilişkili birçok kişi, Biden’ın altyapı tasarısının gelişmekte olan kripto para birimi endüstrisi için “yakın bir tehdit” oluşturduğunu kabul ediyor. Sektörü savunmak için gelen Senatör Pat Toomey, önerilen düzenlemeler hakkında “…yeniliği boğabilecek” yorumlar yaptı. Değişiklikten önceki en son sürüm, “kripto para birimi borsalarını” daha fazla raporlama ile zorlayabilir.

Tasarıdaki kripto para borsaları, “başka bir kişi adına kripto varlıkların transferini gerçekleştiren herhangi bir hizmeti düzenli olarak sağlamaktan (değerlendirilmek üzere) sorumlu olan herhangi bir kişi” olarak tanımlanmaktadır. Sözde muğlak bir tanımla, bilgi beyanı raporlama işlemleri yapması gereken kuruluşların sayısının artmasına katkıda bulunur.

Bilgi raporlaması nedir ve kripto para yatırımcılarını etkiler mi?

Raporlama gereksinimleri arttıkça, raporlama cezaları artar ve kolayca atlatılamaz. Vergi beyannameleri ile karıştırılmaması için, bilgi raporlaması, alınan gelirin miktarını, ödenen vergileri ve ödenecek vergileri gösteren bir vergi beyannamesi gibi değildir.

Bilgi raporlaması, esas olarak vergi beyannamesinin içerdiği içeriklerdir. Örneğin, IRS, bilgi raporlamasını bir vergi mükellefinin vergi beyannamesiyle “eşleştirebilir”. IRS, bir bireyin aldığı her vergi belgesinin bir kopyasına sahiptir. Bu yasa tasarısının yürürlüğe girmesi halinde, hem yatırımcılar hem de borsalar üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Önerilen bu yeni yasaya göre, bir yatırımcı hisse senedi sattığında IRS’nin normalde alacağı tüm bilgiler artık bir yatırımcı kripto sattığında da gönderilecek.

Son düzenlemeler Bitcoin ve altcoin’leri nasıl etkileyecek?

Senatörler, dili düzeltmek ve açık kaynaklı yazılımla ilgili olarak “komisyoncu” tanımını netleştirmek için çalışıyorlar. Senatörler Ron Wyden, Pat Toomey (Pennsylvania) ve Cynthia Lummis (Pennsylvania) önerilen tasarıda bir değişiklik yayınlarken, raporları hazırlamayı düşünenlerin kapsamını önemli ölçüde daraltacak bir dil kullandılar.

Rapor komisyoncuyu açıkça yeniden tanımlamasa da madencilik veya teklif verme gibi merkezi olmayan finansal faaliyetlerde bulunan, bir bireyin özel bir anahtarı yönetmek için kullanabileceği donanım veya yazılım satan bireyleri, kripto para geliştirmeyi veya başkaları tarafından kullanılan ilgili protokolleri hariç tutmaz. Bu değişikliğe karşı, Senatörler Mark Warner (Virginia) ve Rob Portman (Ohio), yalnızca Proof-of-Work (PoW) madenciliği, node operatörleri, geliştiriciler ve diğer kullanıcılar hariç olmak üzere altyapı tasarısındaki kripto para birimi maddesinde bir değişiklik yaptı. Bu düzenlemenin piyasayı nasıl etkileyeceğini ilerleyen zamanlarda daha net göreceğiz.

Sonuç

Sonuç olarak yeni düzenlemeye göre, kripto piyasasında ‘broker’ olarak bilinen komisyoncular, kullanıcıların kripto alım satımı için ne kadar ödediği gibi bilgileri devlete bildirme zorunluluğuna tabi olacak. Ayrıca teklifteki ‘broker’ tanımının merkezi olmayan borsalarda işlem yapan kullanıcıları da kapsayacağı belirtiliyor.

KRİPTOKOİN